Фахівці Міністерства юстиції України отримали новітній інструмент для збору та аналізу доказів воєнних злочинів навіть у найскладніших умовах. Йдеться про Комплексну криміналістичну лабораторію JDEAL, яку Україні передало Королівство Нідерландів. Про це повідомила пресслужба Мін’юсту.
Нова лабораторія — вагоме підсилення для розслідувань
За словами віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — міністерки юстиції Ольги Стефанішиної, лабораторія стане важливим інструментом для фіксації злочинів за міжнародними стандартами.
«Кожен воєнний злочин має бути зафіксовано та доведено належним чином. Дякуємо уряду Нідерландів за масштабну підтримку — це потужне свідчення довіри до України», — наголосила Стефанішина.
Можливості криміналістичної лабораторії
Лабораторія складається з шести спеціалізованих модулів:
- молекулярно-генетичний модуль;
- фізико-хімічний модуль;
- дактилоскопічний модуль;
- модуль фотофіксації та мікроскопічних досліджень;
- модуль криміналістичного аналізу речових доказів;
- інженерно-технічний модуль.
Завдяки найсучаснішому обладнанню фахівці можуть здійснювати біологічні, хімічні та цифрові дослідження, а також аналіз вибухових речовин і слідів пострілів.
Технічне оснащення лабораторії
Серед ключових інструментів лабораторії:
- портативний хроматограф-мас-спектрометр GC/MS для швидкої ідентифікації хімічних речовин;
- аналізатори ToxiRAE Pro LEL та ChemPro 100 для виявлення небезпечних речовин;
- мікроскоп Granum L3002 із цифровою відеокамерою для реального часу досліджень біологічних зразків;
- системи для відновлення даних з мобільних пристроїв і хмарних сервісів.
Фізико-хімічний модуль дозволяє оперативно аналізувати якість продуктів харчування та кормів, що є важливим для виявлення випадків постачання неякісного харчування для військових.
Важливість нового обладнання для системи правосуддя
Як зазначив заступник міністра юстиції Андрій Гайченко, ця лабораторія стала найбільшим внеском у розвиток судової експертизи України за всю історію її існування. Лабораторія допоможе забезпечити експертну підтримку для розслідувань, як у військовій, так і в цивільній сфері, відповідаючи на запити Національної поліції, СБУ, ДБР, БЕБ та НАБУ.
Використання лабораторії дозволить швидко та на високому науковому рівні вирішувати питання експертного забезпечення правосуддя в умовах війни, забезпечуючи встановлення істини у кожному випадку зафіксованого злочину.
Нагадаємо, станом на 16 квітня 2025 року в Україні зафіксовано 159 тисяч воєнних злочинів з початку повномасштабної війни.