В Україні суди масово ухвалюють рішення про скасування обмежень на спеціальні пенсії, які були введені урядом із січня 2025 року. Йдеться про пенсії, що перевищують 23,6 тис. грн і були урізані шляхом застосування спеціальних коефіцієнтів. Ці заходи викликали шквал судових позовів від військових, суддів, прокурорів та інших “спеціальних” пенсіонерів.
Як працювало обмеження
З початку року Кабінет Міністрів постановою встановив коефіцієнт, який урізав пенсійні виплати, що перевищують визначений ліміт. Мета — економія коштів під час воєнного стану та створення більш справедливої системи виплат. Проте суди вважають такі дії уряду незаконними — обмеження прав громадян, навіть у період війни, можливе лише на підставі закону, а не підзаконного акту.
Суди стали на бік пенсіонерів
Кількість рішень зростає
Станом на кінець квітня в Україні вже понад 1400 рішень судів скасували застосування обмежувальних коефіцієнтів. Для порівняння: у лютому таких рішень було близько 260, а до кінця квітня їхня кількість зросте вдвічі. Усі ці справи — індивідуальні, і пенсіонери отримують перерахунок з моменту початку дії обмеження, тобто з 1 січня 2025 року.
Позиція суддів
- Суддя Роман Брегей з Кіровоградського окружного адміністративного суду вказав, що обмеження можливі лише через закон, а не урядову постанову.
- Суддя Ігор Завальнюк з Одеського окружного адмінсуду наголосив, що в Указі президента про воєнний стан не передбачено обмеження права на соціальний захист, гарантованого статтею 46 Конституції.
Обидва судді, попри різні підходи, задовольнили позови пенсіонерів. Аналіз 50 рішень судів, проведений OBOZ.UA, засвідчив, що у всіх випадках суди стали на бік військових пенсіонерів і визнали дії уряду незаконними.
Чому постанова провалилась
Невдача урядової ініціативи має кілька причин:
- Зміни мали бути впроваджені через закон, а не постанову КМУ.
- Обмеження не поширювались на суддів — категорію з найбільшими пенсіями.
- Судова практика показала, що будь-яке обмеження, яке не закріплене в законі, легко скасовується через адміністративний суд.
Навіть ті, хто не мають “особливого статусу”, але входять до категорії спецпенсіонерів, можуть домогтися скасування обмеження. Хоча поки найактивніше позови подають військові.
Що каже Мінсоцполітики
Міністр соціальної політики Оксана Жолнович заявила, що зараз разом із Верховним та Конституційним судами напрацьовують “єдине бачення”, якою має бути пенсійна система.
“Пенсійне забезпечення — це конституційна гарантія, але спеціальні пенсії — це привілей, яка має свої особливі правила. Ми шукаємо баланс між соціальною справедливістю та фіскальними можливостями держави”, — зазначила Жолнович.
За її словами, загальні пенсії в середньому покривають 40% доходу, тоді як спецпенсії можуть становити до 90% — і це без урахування податків. Також існує механізм автоматичного перерахунку, який прив’язує пенсію до нинішніх зарплат на відповідних посадах.
Що далі
На практиці впроваджені коефіцієнти виявились недієвими. Якщо ситуація не зміниться, до кінця року більшість спецпенсіонерів можуть через суд повернути повні виплати. Пенсійний фонд у такому разі буде змушений компенсувати всю “економію”, що виникла через урядову постанову. А уряд — готувати нове рішення вже на рівні закону.