Суспільство

В Україні створюють єдину ДНК-базу родичів зниклих дітей — крок до правди та повернення додому

В Україні стартує масштабна ініціатива зі створення єдиної національної бази ДНК-зразків родичів зниклих дітей. Проєкт охоплює як випадки депортації та примусового переміщення, так і інші обставини зникнення — йдеться про тисячі дітей, які досі не повернулися додому. Ініціатива реалізується Міністерством внутрішніх справ спільно з Уповноваженим з питань зниклих безвісти, Національною поліцією та Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти.

Здати ДНК-зразок можуть родичі дітей, які зникли безвісти або були насильно вивезені до Росії чи тимчасово окупованих територій. Для цього потрібно звернутися до Спеціалізованого центру з розшуку осіб. Зразки аналізуватимуться за кошти держави та зберігатимуться виключно у захищеній базі даних Нацполіції.

Проєкт, за словами юристки ГО «Регіональний центр прав людини» Катерини Рашевської, має довготривалу перспективу. Створення такої бази — це рекомендація ООН, яка вже довела свою ефективність в Аргентині та на Балканах. У 2023 році за кордоном вдалося зібрати понад 400 зразків українців, що дозволило встановити 90 збігів з особами, які вважалися зниклими.

Наразі географія відбору ДНК поширилась на шість країн ЄС і Туреччину. Попри те, що зразок одного родича не завжди достатній для ідентифікації, чим ширша база — тим вищі шанси встановити долю зниклої дитини. Особливо це стосується родичів першої лінії — батьків або дітей.

«Цей реєстр — не про швидкий результат, а про системну роботу заради майбутнього. Це не тільки шлях до возз’єднання родин, а й потужний інструмент тиску на Росію, аби змусити її розкрити правду про українських дітей», — наголосила Рашевська.

Станом на зараз в Україні вважаються зниклими безвісти 2 740 дітей. Водночас, як повідомили в офісі Уповноваженого, у 2024 році вдалося повернути 449 незаконно утримуваних Росією дітей. Офіційно задокументовано депортацію понад 19 500 українських дітей, але реальні цифри можуть бути значно вищими.

За даними правозахисників, Росія планує вивезти ще до 50 тисяч українських дітей до «оздоровчих» таборів, де дітей піддають русифікації та військовій підготовці. Саме тому Україна має не лише боротися за повернення дітей, а й вимагати справедливості та притягнення до відповідальності винних у їх викраденні.

Поділитися:
Показати коментарі (0)
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *