У США розглядають плани виділити до 250 мільйонів доларів для підтримки програми добровільного повернення мігрантів, серед яких — українці, які знайшли прихисток через війну. Про це повідомляє The Washington Post, посилаючись на внутрішні документи Адміністрації президента Дональда Трампа.
Як зазначається у проєкті документів, ідея передбачає надання фінансової допомоги у розмірі 1000 доларів кожному, хто погодиться повернутися на батьківщину самостійно. Таке рішення стало відповіддю на заяву Міністерства внутрішньої безпеки США від 5 травня, де йшлося про механізми “самостійної депортації”. Під програму можуть підпадати понад 200 тисяч українців, які отримали тимчасовий захист у США після початку повномасштабної війни, а також приблизно 500 тисяч гаїтян.
Крім українців та громадян Гаїті, у списку згадані афганці, палестинці, лівійці, сирійці, єменці та суданці. Однак Міжнародна організація з міграції (МОМ) не підтримує повернення людей у країни, де тривають війни або гуманітарні кризи, й наголошує на небезпеці таких рішень для шукачів притулку.
План Трампа є нетиповим для американської політики, оскільки спрямований на мігрантів із найбільш небезпечних регіонів світу та передбачає обхід співпраці з ООН, яка традиційно займається питаннями повернення мігрантів. Документи, що потрапили у ЗМІ, датовані кінцем квітня — початком травня та мали позначку “попереднє обговорення”. Однак минулого тижня DHS і Держдепартамент уклали угоду, яка також передбачає виділення 250 мільйонів доларів, хоча у ній не вказуються конкретні національності.
За часів адміністрації Джо Байдена українці та гаїтяни отримали тимчасовий захист, що дозволяє їм легально залишатися у США до стабілізації ситуації вдома. Однак нині існує загроза скасування цього статусу для приблизно 240 тисяч українців, які виїхали з України після вторгнення РФ.
Серед перших, хто може бути охоплений новою програмою, співрозмовники видання називають афганців. Разом із цим, критики проєкту, включаючи колишніх чиновників, різко засуджують ідею, називаючи її такою, що суперечить цінностям США і змушує людей повертатися у зони підвищеної небезпеки.
Паралельно із цим, Адміністрація Трампа пропонує скоротити зовнішню допомогу, закрити Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і зупинити 80% міжнародних програм, у тому числі в Україні та Гаїті. Ці дії супроводжуються новими викликами для європейських партнерів — загроза ескалації війни ймовірно призведе до нової хвилі біженців до країн ЄС.
20 січня 2025 року Дональд Трамп підписав указ про призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів для їх перегляду й узгодження з новими політичними пріоритетами країни.