Вашингтон не планує надавати гарантії безпеки для європейських миротворців, які можуть бути розміщені у післявоєнній Україні. Про це стало відомо після консультацій між лідерами США та європейських держав, які шукають способи зміцнення оборони проти російської агресії.
Як повідомляє Bloomberg з посиланням на поінформовані джерела, європейські країни — зокрема Велика Британія та Франція — розробили план щодо розміщення “коаліції охочих” для підтримки безпеки в Україні. Однак США відмовились надавати необхідні для цього протиповітряні засоби та прямі військові гарантії.
Причини такої позиції пов’язані з політикою президента Дональда Трампа, який не готовий взяти на себе відповідальність за авіаційне прикриття євросоюзних військ в Україні. У результаті переговорів союзники дійшли висновку, що на підтримку з боку Вашингтона розраховувати не доводиться, принаймні на офіційному рівні.
Водночас США обіцяють і надалі ділитися розвідданими, спостерігати за кордоном України та Росії, а також сприяти політичному і військовому плануванню у складі союзників.
Деякі європейські чиновники все ж сподіваються, що у випадку прямої атаки на війська Великої Британії чи Франції з боку Росії, США можуть втрутитись, однак офіційних письмових гарантій з цього приводу отримати не вдалось. Зі свого боку, Франція, Велика Британія, Німеччина та інші країни ЄС продовжують обговорення розміщення військ або надання іншої підтримки у разі завершення активної фази війни.
Європейські лідери коригують свої підходи: вважають, що для стримування Росії потрібно поєднання українських збройних сил, військ союзників, європейської присутності на східному фланзі НАТО, а також патрулювання в Чорному морі. Тим часом в Україну і надалі надходитиме озброєння та техніка, а ключові порти та об’єкти інфраструктури залишатимуться під захистом європейських сил.
Разом із тим, відновлення переговорів про припинення вогню відкладає остаточну реалізацію плану розміщення миротворчих контингентів у країні. Важливим залишається питання про те, якою буде участь кожної з європейських країн: наприклад, Польща вже заявила, що її роль обмежиться авіаційною підтримкою, захистом логістики та кордону.
Ситуація залишається динамічною — і, попри відсутність гарантій від США, Європа змінює стратегії безпеки, щоб забезпечити довгострокову підтримку України у протистоянні агресору.