Останнім часом батьки дедалі частіше вивозять 17-річних хлопців з України, турбуючись про їхню безпеку. Водночас багато молодих людей, навіть перебуваючи за межами країни, не поривають зв’язок з українською освітньою системою і продовжують планувати вступ до вітчизняних університетів.
Про це розповів заступник міністра освіти Михайло Винницький. Він підтвердив, що тенденція виїзду є, проте українська освіта залишається затребуваною серед випускників, які вимушено виїхали разом із родинами. Так, у 2024 році 20 тисяч учасників національного мультипредметного тесту (НМТ) зареєструвалися для складання тестування саме за кордоном. Для цього відкрито 55 спеціальних центрів у 34 країнах.
Винницький пояснив, що навіть маючи можливість вступу до закордонних університетів без складання НМТ, чимало хлопців і дівчат віддають перевагу українським вишам. Він зауважив, що багато з тих, хто виїжджають у 17 років, надалі повертаються додому, щоб здобувати освіту саме в Україні.
За словами заступника міністра, точної статистики щодо неповнолітніх, які виїхали разом із батьками, наразі немає — такі дані збирають міграційна служба та прикордонники. Водночас МОН активно працює над тим, щоб талановита молодь залишалася в Україні. Для цього створюються додаткові бюджетні місця у вишах, діє система стипендій для учнів з високими балами на НМТ або призерами олімпіад.
Окремо Винницький наголосив, що Верховна Рада наразі розглядає законопроєкт щодо національних стипендій для кращих абітурієнтів — це має впорядкувати систему підтримки для молоді, яка досягає найвищих результатів у навчанні.
Головним фактором, який визначатиме, чи повертатимуться діти з родинами до України, є стабілізація безпекової ситуації. “Батьки виїжджають задля безпеки, а молодь часто мріє про повернення додому, навіть побачивши життя в інших країнах. В Україну їх тягне не лише відчуття дому, а й прагнення до саморозвитку, здобуття нових навичок та можливостей”, — зазначив Винницький.